piątek, 14 maja 2010

Wykład dr Agnieszki Graff

piątek 14 maja, godz. 18

Wykład dr Agnieszki Graff

Nasza niewinność — cudze zboczenia. Płeć, seksualność, nacjonalizm

Homofobia i dyskryminacja kobiet stały się w ostatnich latach polską specjalnością narodową — wyznacznikami naszej rzekomej „specyfiki kulturowej” w zjednoczonej Europie. W rodzimym dyskursie nacjonalistycznym kwestie płci i seksualności zajmują miejsce kluczowe — polskość i heteronorma stały się w nim niemal synonimami. Polskość to niewinność; „zboczenia” to przejaw obcości. Wykład jest próbą opisania tego zjawiska za pomocą narzędzi współczesnych gender studies.

Pierwsza część przedstawia kilka koncepcji teoretycznych dotyczących specyficznego miejsca płci w procesach kulturowych związanych z tożsamością narodową: kobiety jako „nosicielki kultury”; ambiwalencja nacjonalizmu wobec kobiet; mechanizm alegoryzacji narodu jako kobiety; typologia dyskursów o narodzie pod względem ich stosunku do płci. Druga część to propozycja pewnej diagnozy dotyczącej obecnego deficytu genderowego w polskiej kulturze politycznej —i zarazem próba odpowiedzi na pytanie, jak splot „płeć i naród” wygląda w Polsce.

dr Agnieszka Graff (1970) — anglistka, feministka. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca. Stypendystka Fundacji Fulbrighta. Teksty naukowe oraz publicystyczne ogłaszała m.in. w „Res Publice Nowej”, „Kulturze i Społeczeństwie”, „Ośce”, „Zadrze”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”. Pracuje w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW i wykłada na warszawskich podyplomowych Gender Studies. Jej książka Świat bez kobiet (2001) to jedna z najważniejszych pozycji w polskiej literaturze feministycznej. Analizuje w niej mechanizmy stopniowego wykluczania kobiecego głosu ze sfery publicznej w warunkach ustrojowej transformacji. W ostatnich pracach zwraca szczególną uwagę na przenikanie się dyskursu płci z narracjami rasowymi i nacjonalistycznymi (np. antysemityzmem).

wykład organizowany we współpracy

z Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych


Sala multimedialna, wejście od ul. Burschego. Wstęp wolny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz