poniedziałek, 31 maja 2010
Przegląd filmów dokumentalnych 31.05- 2.06
31.05 (poniedziałek), godz. 18
Pokaz filmów dokumentalnych z Wytwórni Filmowej „Czołówka”
My kobiety
reż. Maria Kwiatkowska, 1964, 16 min 52 s, cz-b
Filmowa opowieść o kobietach polskich, które brały czynny udział w walce z wrogiem w szeregach Wojska Polskiego, w oddziałach Pomocniczej Służby Kobiet na zachodzie Europy oraz w krajowym ruchu oporu. Odnalezione przez realizatorów uczestniczki walk na wszystkich frontach II wojny światowej dzielą się przed kamerą osobistymi wspomnieniami wojennymi i relacjonują przebieg wydarzeń, w których brały udział.
Przerwana pieśń
reż. Włodzimierz Jusiewicz, 1977, 14 min 42 s, cz-b
Film dokumentalny o Krystynie Krahelskiej — żołnierzu walczącego podziemia, autorce wielu wierszy i marsza Hej, chłopcy, bagnet na broń..., „Warszawskiej Syrence”. Film ukazuje jej drogę życiową, losy okupacyjne i wreszcie okoliczności śmierci w pierwszym dniu Powstania Warszawskiego.
Mirosław Hermaszewski
reż. Bohdan Świątkiewicz, 1978, 15 min 07 s, kolor
Film przedstawia biografię, karierę lotniczą oraz przygotowania do lotu w kosmos majora pilota dyplomowanego Mirosława Hermaszewskiego. Film zrealizowany na zlecenie WP. Pięć wybranych teledysków z Wojskowego Magazynu Filmowego „Radar” — szansa na zobaczenie materiałów
archiwalnych wytwórni „Czołówka”.
1.06 (wtorek), godz. 18
Genus — życie malarek Jitky i Květy Válových (Genus — Život malířek Jitky a Květy Válových, Genus — The Lives of Jitka and Květa Válová)
reż. Ester Krumbachová, Czechy, 1993, 15 min
Portret sióstr Jitki i Květy Válovych, artystek z Kladna należących do grupy artystycznej Trasa. Obie kobiety przy szklaneczce wina i papierosie opowiadają w filmie o swojej sztuce, inspiracjach i życiu. Tłem jest ich dom-pracownia pełen obrazów i rzeczy dokumentujących ich twórczość.
Film w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.
Owoce same spadają (Ovoce samopadající)
reż. Petr Zàruba, Czechy, 2008, 26 min
Portret artysty grafika Jiříego Johna, który był jednym z ważniejszych przedstawicieli sztuki powojennej w Czechach. Film zrealizowany wraz z żoną Johna Adrieną Šimotovą, także artystką, związaną z emocjonalnym surrealizmem, której prace możemy oglądać na wystawie Płeć? Sprawdzam! Śmierć męża bardzo silnie wpłynęła na jej sztukę. W filmie wypowiadają się także brat artysty Vladimir oraz przyjaciele: Jaromír Zemina, teoretyk sztuki oraz Jan Vladislav, poeta i tłumacz.
Film w oryginalnej wersji językowej z angielskimi i polskimi napisami.
Pokazy zorganizowane przy współpracy z Czeskim Centrum wWarszawie.
Ein Fest für die Augen. Der Maler Walter Womacka
reż. Rainer Kraus, Bärbel Wehran, Fernsehen der DDR, 1984, 30 min
Film dokumentalny zrealizowany dla telewizji NRD opowiadający o twórczości niemieckiego artysty Waltera Womacki, przedstawiciela socrealizmu. Womacka jest autorem wielu malowideł ściennych i mozaik, które ozdobiły Berlin w czasie powojennej odbudowy. Jednym z bardziej znanych jego dzieł jest mural na Domu Nauczyciela na Alexanderplatz.
Film w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.
Too Much Future — Punk EAST! / OstPunk! Too much Future
reż. Carsten Fiebeler, Michael Boehlke, Niemcy, 2007, 92 min
Film dokumentalny o kulturze punk w NRD. Twórcy tego filmu, sami niegdyś zaangażowani w punk, podejmują wyzwanie przedstawienia unikalnej historii tego ruchu na dużym ekranie. Rozmawiają z sześcioma osobami, które należały do punkowych zespołów i aktywnie uczestniczyły w życiu kulturalnym i politycznym. „Colonel”, aktywista punkowy we wschodnich Niemczech. Mike Göde, w czasach NRD wokalista i gitarzysta zespołów punkowych Bandsalat, Betonromantik i Reasors Exzesz. Daniel Kaiser, basista grający we wschodnio-niemieckich grupach punkowych Planlos, Namenlos, Fatale i Mita Schamal — obaj za polityczny wydźwięk swoich piosenek trafili do więzienia. Bernd Stracke, wokalista legendarnej grupy z Lipska Wutanfall. Cornelia Schleime, artystka, założycielka zespołu Zwitschermaschine, która w 1984 przeniosła się ze wschodniego do zachodniego Berlina, co automatycznie uczyniło ją celem inwigilacji.
Film w oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami.
2.06 (środa) godz. 18
Jerzy Bereś — rzeźbiarz
reż. Andrzej Kornecki, Polska, 1996, 40 min
Reportaż. Sylwetka Jerzego Beresia, urodzonego w 1930 rzeźbiarza, happenera i myśliciela.
Z cyklu: Album krakowskiej sztuki. Autorka programu — Krystyna Czerni
Maria Pinińska-Bereś — rzeźbiarka
reż. Andrzej Kornecki, Polska, 1994, 31 min
Reportaż. Wywiad z wybitną i niedocenianą polską artystką Marią Pinińską-Bereś, żoną
Jerzego Beresia. Z cyklu: Album krakowskiej sztuki. Autorka programu – Krystyna Czerni
Falender — opowieść intymna
reż. Krzysztof Rogulski, Polska, 2007, 60 min
Film opowiadający o życiu polskiej rzeźbiarki Barbary Falender, której odważne rzeźby wzbudzały swego czasu duże kontrowersje. W listopadzie 2007 z okazji 30-lecia pracy twórczej Falender przygotowywała w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku wystawę retrospektywną. Kamera towarzyszy jej także w życiu prywatnym, wśród rodziny i przyjaciół. Film opatrzony jest komentarzem artystki.
Fangor. Pół wieku malowania
realizacja Franciszek Kuduk, Polska, 1991, 36 min
Film biograficzny o Wojciechu Fangorze, urodzonym w 1922 malarzu, grafiku, rzeźbiarzu i plakaciście.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz