poniedziałek, 14 czerwca 2010

Oprowadzanie po wystawie przez dr Izabelę Kowalczyk

niedziela 13 czerwca, godz. 12:15

Oprowadzanie po wystawie przez dr Izabelę Kowalczyk,
badaczkę, która brała udział w przygotowaniu wystawy

Izabela Kowalczyk — historyczka sztuki, krytyczka i kuratorka. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1990–1995) oraz studia genderowe na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie (1998). W 1999 była słuchaczką Summer Institute in Art History and Visual Studies of the University of Rochester (USA). W 2001 obroniła na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza pracę doktorską na temat „Ciało i władza w polskiej sztuce współczesnej”. Obecnie wykłada w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.

UWAGA! OSTATNI DZIEŃ WYSTAWY!!!

Spotkanie w holu głównym, w cenie biletu.

poniedziałek, 7 czerwca 2010

Wykład Ewy Małgorzaty Tatar

Wykład Ewy Małgorzaty Tatar

Czy wystawa sztuki feministycznej jest wystawą feministyczną?

9.06 (środa) godz. 18


W trakcie wykładu spróbuję odpowiedzieć na pytanie, jakie efekty daje połączenie teorii feministycznej czy też feministycznego zaangażowania w pisanie (wielu) historii sztuki oraz praktyki kuratorskiej. Zastanowię się, w jaki sposób można połączyć popularny w kształtowaniu wystaw sztuki feministycznej trend odkrywania białych plam na mapach historii sztuki, zapisywania ich czy pisania od nowa kanonu (wystawy takie jak Artystki polskie, WACK czy projekty w stylu „kobiety wybierają kobiety”), z mniej rozpropagowanym modelem przyglądania się raczej, jakie mechanizmy poszczególnymi działaniami (Féminin/Masculin, Płeć? Sprawdzam!). Pytanie o to, jaka jest szansa na stworzenie feministycznej wystawy wiąże się z melancholijną — bo w pewnym sensie niemożliwą — zadumą nad stworzeniem horyzontalnej, otwartej, rozproszonej narracji — jak chciałyby podmiotowo, afirmatywnie i prospektywnie zorientowane feministyczne filozofki, a pozycją władzy jednoznacznie wpisaną w figurę autora/kuratora; ową niemożliwą jak się wydaje do uniknięcia kumulacją i będącą jej efektem projekcją-narracją-wystawą. Być może szansą na inne pomyślenie wystawy może być koncept somatekstu wyprowadzony z jednej strony z korporalnego feminizmu, z drugiej z teorii korporalnej narracji. W trakcie wykładu przyjrzę się w tym kontekście takim wystawom jak Alina Ślesińska (1922–1994), Niezgrabne przedmioty oraz projektom Czułe muzeum i Collaged Stryjeńska.


Ewa Małgorzata Tatar — krytyczka i historyczka sztuki, kuratorka. Redaktorka Linii Wizualnej Korporacji Ha!art, pism „Obieg” i „Panoptikum”. Doktorantka w IHS UJ. Współpracuje z Muzeum Narodowym w Krakowie. Zajmuje się krytyką feministyczną, krytyką instytucjonalną i próbuje stosować psychoanalizę badaniach nad historią wystawiennictwa i muzealnictwa.


Sala multimedialna, wejście od ul. Burschego. Wstęp wolny.

środa, 2 czerwca 2010


Gender
after
the Wall

Zachęta zaprasza na spotkanie
z badaczami, którzy brali udział
w przy gotowaniu wystawy

11 VI 2010, godz. 18
Sala multimedialna Zachęt y
pl. Małachowskiego 3 (wejście od ul. Burschego, schodkami w dół)

Moderatorka:
Bojana Pejić — kuratorka wystawy
Wstęp: Christine Boehler (Fundacja ERSTE)
Uczestnicy: Ivana Bago (Chorwacja), Laima
Kreivytė (Litwa), Izabela Kowalczyk (Polska),
Māra Traumane (Łotwa), Maria Wasilewa (Bułgaria)

Dyskusja w języku angielskim będzie tłumaczona na język polski.

Spotkanie współorganizowane przez
Instytut Adama Mickiewicza (www.iam.pl) oraz Fundację ERSTE.