poniedziałek, 29 marca 2010

trzeci pokaz filmowy: Bezbronna niewinność (Nevinost bez zastite) reż. Dušan Makavejev, Jugosławia, 1968, dok. 75 min




projekcja filmu:

Bezbronna niewinność (Nevinost bez zastite)

reż. Dušan Makavejev, Jugosławia, 1968, dok. 75 min

czwartek 1 kwietnia, godz. 18


Dušan Makavejev jest jednym z najciekawszych reżyserów byłej Jugosławii. Po Bezbronnej niewinności odebranej jako prowokacja, musiał emigrować. Punktem wyjścia dla filmu stało się odnalezienie w archiwach pierwszego serbskiego filmu dźwiękowego. Zrealizowana w 1941 r. Bezbronna niewinność to dzieło Dragolijuba Aleksicia, znanego akrobaty. Film został zakazany przez Niemców, a zarazem uznany za nazistowską propagandę. Popularną opowieść o męskim bohaterze reżyser łączy z materiałami dokumentalnymi (część z nich własnoręcznie pokolorował) z okresu II wojny światowej - z propagandą niemiecką i kolaboracyjnego rządu serbskiego, kronikami na temat ofiar niemieckich, ale też fragmentami Cyrku Aleksandrowa, występami Aleksicia i wywiadami z członkami ekipy oryginalnej Bezbronnej niewinności. Ten film-kompilacja staje się oskarżeniem wobec komunizmu i faszyzmu, ale też refleksją nad procesem tworzenia bohatera wyobraźni zbiorowej, nad kulturą Jugosławii w jej oficjalnym i popularnym wydaniu. Film otrzymał Nagrodę FIPRESCI i Specjalną Nagrodę Jury na festiwalu w Berlinie w 1968 r.



Projekcja w ramach przeglądu filmów przygotowanego przez dr Iwonę Kurz - Życie uczuciowe i rodzinne w kinie soc-bloku



Sala multimedialna, wejście od ul. Burschego. Wstęp wolny!

Genderowe rePREZENTACJE w kinie i szuce współczesnej

fot. J. Kinowska

środa 31 marca 2010, godz. 18:00

Zapraszamy na wykład dr hab. Małgorzaty Radkiewicz towarzyszący wystawie „Płeć? Sprawdzam Kobiecość i męskość w sztuce Europy Wschodniej!”

„Genderowe rePREZENTACJE w kinie i sztuce współczesnej”

Wykład będzie prezentacją wybranych koncepcji badawczych, które omawiają tożsamość płciowa w kontekście działania ideologii, w kulturze postmodernistycznej, z perspektywy studiów nad wielokulturowością i ponowoczesnym upłynnieniem kategorii tożsamości. Przytoczone koncepcje posłużą do interpretacji wybranych fragmentów filmowych z kinematografii Europy Środkowej i Wschodniej.

Dobór filmów został podporządkowany konstrukcji wystawy „Płeć? Sprawdzam! Kobiecość i męskość w sztuce Europy Wschodniej”, pojawią się więc tytuły pokazujące ideologie powojennego socjalizmu, echa kultury kontestacji lat 60, dekadę przełomu po 1989 roku czy przejścia w nowe tysiąclecie.

dr hab. Małgorzata Radkiewicz - filmoznawczymi; adiunkt w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Zajmuje się tożsamością kulturowa w kinie współczesnym oraz gender. Autorka książek o kinie kobiet - reżyserek, o Dereku Jarmanie oraz o gender w kinie polskim lat 90. Założycielka Podyplomowych Studiów z Zakresu Gender na UJ.

sala kinowa, wejście od ul. Burchego,

wstęp wolny


piątek, 26 marca 2010

Zostań Wikipedystką!





Zostań Wikipedystką!


Korzystasz z Wikipedii każdego dnia. Szukasz tam informacji na każdy temat. Coraz częściej powołujesz się na nią w swoich wypowiedziach. A czy zastanawiałaś się, jakie miejsce mają w niej kobiety? Niewiele kobiet edytuje hasła na Wikipedii. Za to wiele haseł roi się od stereotypów dotyczących płci. Możesz to zmienić!

Wikipedia to medium publiczne: należy do nas wszystkich. Każdy i każda może zostać autorką. Przyjdź na warsztaty i przekonaj się, że Ty też w łatwy sposób możesz tworzyć encyklopedyczne hasła i dzielić się swoją wiedzą. Bądź aktywna. Naprawdę warto! To od nas zależy, ile będzie kobiet w Wikipedii!

Warsztat odbędzie się w niedzielę 28 marca w godzinach 15:45-17:15 w sali multimedialnej w Zachęcie, poprowadzą go Claudia Snochowska-Gonzalez i Kasia Michalczak.

Na zgłoszenia czekamy pod adresem mejlowym: edu@zacheta.art.pl (telefon: 022 5569642). Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy: wskazówki przygotowujące do warsztatów oraz listę tematów do wyboru.

Zachęta goes wiki!



Stowarzyszenie Wikimedia Polska i Zachęta Narodowa Galeria Sztuki zapraszają na konferencję


Wikimedia Polska 2010

27.03 (sobota)

9:00–12:10 Sesja wykładowa: Wiki vs rzeczywistość. Moderator sesji: Mateusz „Mat86” Batelt

09:00–09:45 Marek Ostrowski (Uniwersytet Warszawski, twórca największej w Europie fotograficznej panoramy miasta): Wirtualna obrazowa baza danych zaplatana w sieci neuronowej

09:50-10:20 Mikołaj Węgier Warszawikia

10:25–10:50 Aneta Ostrowska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika): Nauka w Wikipedii i Wikipedia w nauce

11:00–11:45 Bartosz Kosiński (Uniwersytet Jagielloński): Wikipedia a marketing — szanse i zagrożenia

11:50–12:10 Ryszard Błaszkiewicz (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)

Konwersja stron Wikipedii na format dźwiękowy DAISY na potrzeby osób słabowidzących i niewidomych

12:20–13:30 Panel dyskusyjny dotyczący działalności SWPL w dalszej perspektywie

28.03 (niedziela)

9:00–11.20 Sesja wykładowa: Kultura Wiki. Moderatorka sesji: Julia Koszewska

09:00–09:45 Michał „Viatoro” Skąpski: Wikibooks

09:50–10:25 Anastazja Lwowa (Rosja): Connectivity Report (jęz. ang.)

10:35–11:20 Joanna Kulesza (Uniwersytet Łódzki) Ius Internet — regulamin Wiki-społeczności a przyszłość prawa w sieci

11:30–14.15 Sesja: Zachęta goes wiki. Moderatorka sesji: Małgorzata Bogdańska-Krzyżanek (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki)

11:30–12:30 Panel dyskusyjny z udziałem mec. Krzysztofa Siewicza (Creative Commons Polska) i Piotra „Vagli” Waglowskiego: Wolna kultura — wolna sztuka?

12:45–14:15 Warsztaty: Tworzenie haseł do Wikipedii o dziełach sztuki z kolekcji stałej Zachęty Narodowej Galerii Sztuki

14:30–18:30 Sesja: Gender w kulturze

14:30–15:30 Zwiedzanie wystawy Płeć? Sprawdzam! Kobiecość i męskość w sztuce Europy Wschodniej w galerii Zachęta

15:45–17:15 Warsztaty prowadzone przez Claudię Snochowską-Gonzalez (doktorantka ISNS UW, współautorka filmu Podziemne państwo kobiet, Fundacja Nowoczesna Polska) i Katarzynę Michalczak: Wikipedystki, do dzieła!

17:30-–18:30 Ewa Mikina (krytyczka sztuki, CyberPracownia.org, Fundacja Profile): Mary Flanagan — Hyperciała, hyperwiedza, strategie oporu w cyberkulturze

18:30 Zakończenie konferencji Wikimedia Polska 2010

Uwaga! w programie mogą zajść jeszcze niewielkie zmiany.

pełen program dostępny na: http://pl.wikimedia.org/wiki/Konferencja_Wikimedia_Polska_2010/Program

Sala multimedialna, wejście od ul. Burschego.

na wykłady wstęp wolny, na warsztaty obowiązują zapisy: edu@zacheta.art.pl

poniedziałek, 22 marca 2010

drugi pokaz filmowy: Stokrotki reż. Věra Chytilová, Czechosłowacja, 1966, 74 min


Stokrotki (Sedmikrasky)
reż. Věra Chytilová, Czechosłowacja, 1966, 74 min


wprowadzenie: dr Paulina Kwiatkowska

25.03, godz. 18.00

Żywiołowo opowiedziana, anarchiczna opowieść o dwu atrakcyjnych dziewczynach, które pragną demoralizacji, zabawiając się — na swoich warunkach — ze starszymi i młodszymi panami. Film nazywany „dokumentem komediowo-filozoficznym” uchodzi za jedną z ciekawszych pozycji czechosłowackiej nowej fali.

dr Paulina Kwiatkowska — asystentka w Zakładzie Filmu i Audiowizualności w Instytucie Kultury Polskiej UW. Zajmuje się teorią i estetyką filmu, antropologią ciała i historią kultury audiowizualnej. Współtwórczyni i redaktorka naczelna projektu kulturotwórczego „Orgia Myśli”. Publikuje m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Nowych Książkach” i „Dialogu”.

Projekcja w ramach przeglądu filmów pt. Życie uczuciowe i rodzinne w kinie soc-bloku, przygotowanego przez dr Iwonę Kurz.

Sala multimedialna, wejście od ul. Burschego. Wstęp wolny!

PROGRAM FILMOWY

sobota, 20 marca 2010

piątek, 19 marca 2010

oprowadzanie kuratorskie


UWAGA!!!

W niedzielę 21 marca o godz. 12:15 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie Bojany Pejić po wystawie "Płeć? Sprawdzam!"!

spotkanie w holu głównym, w cenie biletu

Spotkanie z Wojciechem Fangorem


Już jutro, w sobotę 20 marca o godz. 12:00!

Spotkanie z Wojciechem Fangorem na temat jego obrazu Postaci z 1950 roku — w spotkaniu wezmą udział

dr Agnieszka Morawińska (moderator)
, Ewa Franus, dr Katarzyna Murawska-Muthesius, dr Ewa Toniak

Ewa Franus -
historyczka i krytyczka sztuki, autorka tekstów poświęconych feministycznej historii sztuki i twórczości kobiet. Publikowała w Magazynie Sztuki, Nowym Nurcie i D'Art. Tłumaczka książki Lyndy Nead Akt kobiecy oraz fragmentów Manifestu cyborga Donny Haraway Prowadzi wykłady na temat sztuki Europy Wschodniej w Kunsthistorisch Centrum w Amsterdamie.

Ewa Toniak
- historyczka, krytyczka sztuki i kuratorka. Zajmuje się sztuką współczesną w perspektywie feministycznej, medialnymi wizerunkami artystek, „pustymi miejscami” w polskiej sztuce i obecnością kobiet w historii. W latach 2003-2005 wykładowczyni na Gender Studies przy Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka wielu tekstów krytycznych. W 2008 roku ukazała się jej książka Olbrzymki: kobiety i socrealizm (2008).

dr Katarzyna Murawska-Muthesius -
wicedyrektorka Muzeum Narodowego w Warszawie, historyczka sztuki, zajmuje się m.in. związkami sztuki współczesnej i ideologii. Wykładowczyni Birkbeck College, University of London. Jej publikacje, wystawy i konferencje, promujące sztukę polską w Wielkiej Brytani to m. in.: Borders in Art: Revisiting Kunstgeographie (2000), An Impossible Journey: The Art and Theatre of Tadeusz Kantor (Norwich, 2009), oraz Rebels, Martyrs and the Others: Rethinking Polish Modernism ( London, 2009).


Spotkanie będzie tłumaczone na język angielski.

sala multimedialna, wstęp wolny

Wojciech Fangor, Postaci, 1950, obraz z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi

wtorek, 16 marca 2010

1 pokaz filmowy



Zapraszamy na pierwszą projekcję w ramach przeglądu filmów przygotowanego przez dr Iwonę Kurz.

Życie uczuciowe i rodzinne w kinie soc-bloku

Przegląd filmów towarzyszących wystawie Płeć? Sprawdzam! Kobiecość i męskość w sztuce Europy Wschodniej (Zachęta, 20 marca – 13 czerwca 2010)

Przygoda na Mariensztacie, reż. Leonard Buczkowski, Polska, 1954, 93 min
18 marca 2010 (czwartek), godz. 18.00

wprowadzenie: Ewa Toniak

Mariaż konwencji popularnej komedii romantycznej z wymogami socrealizmu. Romans (niezbyt ognisty) służy tu przede wszystkim promowaniu pracy — murarskiej — kobiet (i mężczyzn), urody Warszawy (jawnie) oraz partii (skrycie). A także młodości, zaangażowania i równouprawnienia w socwersji, jak z (pseudo)ludowej przyśpiewki: „Jadą maszyny, na nich dziewczyny, a każda jako chłopak. […] Bo dziewczyna — to ludzie!”.

sala multimedialna, wstęp wolny